Junák - Východomoravská lesní škola

Lesní škola PUMILIO

lesní škola s OČK TVS a EST
aneb život bez zkoušek nestojí za žití!

Dívka a nůžDobrodružství. To slovo čpí dýmem střelného prachu sypaného na pánvičku a na jeho dně burácí stádo zdivočelé zvěře, nebo aspoň rychlovlak, za jehož posledním vagónem se řítí most do temné propasti, temnější než svědomí zločince, prchající v onom vagónu před zákonem. V tom slově také šustí večerní toalety dam, jež upouštějí na zem růži a odcházejí po točitém dřevěném schodišti do ložnic s širokými postelemi a čtyřdílnými okny, z nichž skákati do francouzského parku je údělem mužů horkého srdce a chladné mysli. O takových dobrodružstvích se našemu strojně výpočetnímu století ani nezdá …..
Miroslav Skála,
Uvěřitelné příběhy doktora Papula

Vážení kamarádi,
možná je dobrodružství na dosah, možná by mohlo být výzvou pro vás. Není zadarmo, vyžaduje více než peněžní vklad, vyžaduje vás celé!
Pokud hledáte aktivní náplň pro práci s dětmi, rádi se pohybujete v přírodě, ať již na kole, v lodi, Dívka a chlapec pešky či na lyžích, uvažujete o návštěvě vysokohorských terénů a chcete vědět jak je bezpečně navštívit, nabízíme vám pobyt s námi. Skauti, i když jsou znalci přírody, nejsou žádní barbaři, vyznají se třeba ve stavitelství, hudbě a umí najít program pro svůj oddíl i tehdy, kdy počasí aktivitám venku nepřeje. To vše postaveno na skautském základě lesních škol, jakési univerzitě pro skautské vůdce.
Východomoravská lesní škola se zaměřuje na OČK Kultura a Estetika (EST) a Tělovýchova a sport (TVS). Chceme prokazovat, že skauting není žijící mrtvola. Hledáme s vámi chuť do další práce s dětmi, nabízíme inspiraci, snažíme se předat zkušenosti. I my se s vámi chceme bavit, zažít pěkné chvíle a legraci, program je postaven na úzké spolupráci těch, co to vymýšlí s těmi, kteří se účastní. Vše je již příliš náročné, aby instruktoři v případě potřeby účastníky někam dotlačili. Snažíme se zvát na své aktivity odborníky. Žádné poznání není zadarmo a tak nabízíme i námahu, určitá fyzická kondice pro OČK TVS je potřebná. Program je však postaven tak, že se mohou přihlásit i úplní začátečníci. Není třeba se však bát, náročné úseky jsou proloženy rukodělnými aktivitami, hudbou, prací se dřevem a dalšími.
Jaký je tedy plán pro Východomoravskou lesní školu?

 1. Lezenívíkend je skálolezecký. Seznámíme vás se skálolezectvím a to jak teoreticky, tak si to i prakticky. Budete uvedeni do teorie vysokohorské turistiky a orientace v terénu. Vše bude třeba dokumentovat, takže vás seznámíme s teorií fotografování, trochou hudby a také divadelní úvod v teorii.
 2. víkend je vodácký. Seznámíme vás s pravidly a bezpečností a pak den prožijeme na klidné vodě zvané olej, kde provedeme základní vodácký výcvik, abychom se připravili na splavení Moravy. V rámci toho navštívíme Centrum ekologické výchovy v Horce.
  Vodáctví
 3. letní týden na Karolince. Zde se rozeběhne kultura a estetika naplno. Součástí pobytu na Karolínce bude i několikadenní cyklovýprava a pěší turistika, jakož i ukázky vedení tělesné výchovy v tělocvičně.
  Cykloturistika

  Košíky

 4. Horolezectvívysokohorská turistika v oblasti nejspíše Dolomit. Toto je nepovinná kapitola VLMŠ, kdy navštívíme narůžovělé věže Dolomit. Budeme stoupat po chodnících horských myslivců z 1. světové války, po cestách zvaných via ferraty. Ochutnáme dotek vysokohorské túry na ledovci, po němž půjdeme v mačkách s cepínem.
 5. víkend ledno-únorový je lyžařský. Ukážeme vám, jak učit sjezdové lyžování a jak se chováme k běžkám, uslyšíte také něco o zimních horách a lavinovém nebezpečí a práci v lavině s lavinovým přístrojem.
 6. závěrečný víkend bude váš. Tady nám předvedete, co jste získali během toho roku s námi.
Cena: V roce 2006 byla 4500,– Kč a bude upravována dle konkrétních plánů pro daný rok. (v ceně bylo vše, kromě stravy v Dolomitech, zápůjčky vybavení jak do Dolomitů, tak lyžařského vybavení).
Počet účastníků: Lesní škola se může konat při minimálním počtu 12 účastníků, vzhledem k typu školy si troufáme na max. 16 lidí.
Instruktoři VMLS